Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczewsku jest jednostką organizacyjną gminy powołaną do wykonywania zadań z zakresu pomocy społecznej. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Główne cele pomocy społecznej: Pomoc osobom i rodzinom poprzez doprawadzenie do ich życiowego usamodzielnienia zapewnienie dochodu na poziomie interwencji socjalnej- dla osób nie posiadających dochodu lub o niskich dochodach, w wieku poprodukcyjnym i osobom niepełnosprawnym, zapewnienie dochodu do wysokości poziomu interwencji socjalnej osobom i rodzinom o niskich dochodach, które wymagają okresowego wsparcia, zapewnienie profesjonalnej pomocy rodzinom dotkniętym skutkami patologii społecznej, w tym przemocą w rodzinie, integracja społeczna osób wykluczonych społecznie, stworzenie sieci usług socjalnych.
Realizacja zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 roku polega w szczególności na:
- przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń oraz przyznawaniu pomocy w naturze,
- pracy socjalnej i interwencji kryzysowej,
- prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej,
- analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej,
- realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych,
- rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb społecznych,
- opracowaniu i realizacji programów pomocy społecznej, których celem jest integracja osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka,
- kierowaniu osób wymagających opieki Domów Pomocy Społecznej.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wykonuje zadania własne gminy w zakresie pomocy społecznej oraz zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. W zakresie zdań własnych- kieruje się ustaleniami Wójta Gminy, a przy realizacji zadań zleconych- ustaleniami przekazanymi przez Wojewodę.
Jednym z najważniejszych zadań w zakresie pomocy społecznej jest opracowanie i koordynacja Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Ponadto GOPS realizuje z upoważnienia Wójta Gminy Kluczewsko dodatkowo zadania w zakresie:
- świadczeń rodzinnych,
- zaliczek alimentacyjnych,
- postępowania wobec dłużników alimentacyjnych,
- funduszu alimentacyjnego,
- koordynacja działań Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego.
Co realizuje GOPS:
1. Zadania z zakresu pomocy społecznej określone zostały w ustawie o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. (j.t.Dz.U. z 2009r. Nr 175, poz.1362, ze zm.), która informuje, że:
-pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzino przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystjącąc własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są zobowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej,
-świadczenia z pomocy społecznej obejmują: świadczenia pieniężne, niepieniężne i usługi, w tym między innymi : (zasiłek stały, okresowy, celowy, składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, interwencja kryzysowa, dożywianie dzieci w szkole, usługi opiekuńcze, zapewnienie schronienia i niezbędnego ubrania itp.).
Szczegułowe zadania zostały określone w regulaminie organizacyjnym GOPS w Kluczewsku.
2.Zadania z zakresu świadczeń rodzinnych określone są w ustawie o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003r. (j.t.Dz.U. z 2006r. Nr 139, poz.992 ze zm.)
Świadczenia rodzinne:
a) zasiłki rodzinne oraz dodatki z tytułu:
- urodzenia dziecka,
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego,
- samotnego wychowywania dziecka,
- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej,
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego,
- ropoczęcia roku szkolnego,
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania;
b)świadczenia opiekuńcze:
- zasiłek pielęgnacyjny,
- świadczenia pielęgnacyjne;
c)jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka.
3.Zadania z zakresu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (j.t.Dz.U. z 2009r. Nr 1, poz.7, ze zm.).
4.Zadania określone w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U z 2011r. Nr 149, poz.887 ze zm.), dotyczące pomocy i wspieraniu rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńcz wychowawczych.
5.Zadania określone w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005r. Nr 180, poz.1493), w tym prowadzenie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przemocy w rodzinie.
Uchwałą Nr XVIII/9/2013 Rady Gminy Kluczewsko z dnia 1 marca 2013r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizować będzie zadania w zakresie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kluczewsko.
Podstawa prawna:
Ustawa d nia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. 1991 Nr 95 poz. 425 z póź. zm.). Uchwała Nr XVIII/9/2013 Rady Gminy Kluczewsko w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na teremie gminy Kluczewsko.
Pomoc materialna o charakterze materialnym przysługuje:
- do ukończenia kształcenia nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia:
-uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych,
-słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich,
-słuchaczom nauczycielskich kolegiów języków obcych,
-słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych.
- do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki uczniom szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych,
- do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży , o których mowa w art. 16 ust. 7 ustawy o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami reazlizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia słuchaczom niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych.
Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
- stypendium szkolne,
- zasiłek szkolny.
Stypendium szkolne:
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo- wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Zasiłek szkolny:
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
Stypendia i zasiłki szkolne przyznaje Wójt w drodze decyzji administracyjnej. Do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym został upoważniony Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kluczewsku.
Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego będą rozpatrywane przez Komisję powołaną przez Wójta Gminy.
|